Summertime sadness in Netherlands

9. července 2017 v 22:18 | nika |  Travel
Ah, já si tu Lanu jednoduše nemohla odpustit. Mimo jiné název té písničky - Summertime sadness - naprosto vyjadřuje každé moje prázdniny, ačkoliv se pravidelně urputně snažím tvářit, že to tak rozhodně není, a že jsem si ty dva volné měsíce řádně užila. I letos moje jediné přání bylo, aby byly ty nejlepší a abych byla šťastná. Jak to vypadá po první týdnu?

Dost bídně. Přemýšlela jsem až až, jak to pojmout. Rozplívat se nad nizozemskými městečky a domečky a nalhávat si, že to bylo úžasné a vychválit vám to až do nebes? Možná by se to dobře četlo a já bych aspoň na chvíli uvěřila tomu, že je všechno v pořádku, ale nač tvrdit něco, co není pravda?
Inu, nizozemská městečka jsou doopravdy nádherná, ne, že ne. Všechny ty obyčejné domy, které by člověk nejraději zulíbal k smrti kvůli jejich roztomilosti, moderní stavby, díky kterým vám málem vypadnou oči, jak dobře se na ně kouká, všichni ti milí lidé hovořící jakousi chrochtanštinou, kterých se bojíte. Ano, bojíte. A to je přesně můj problém, to je problém celé zmiňované dovolené a dost pravděpodobně i celých letošních prázdnin.
Netroufám si nic diagnostikovat, nejsem momentálně s to o tom tak otevřeně mluvit, avšak je to vcelku jednoduché. Bojíte se jít po ulici, bojíte se promluvit, bojíte se stát na místě, kde je plno lidí. A věřte nebo ne, Amsterdam či takový Rotterdam je těchto situací přeplněn až po okraj. A tak prostě chodíte, snažíte se vydýchat všechny ty pohledy, které ani ve skutečnosti nemíří na vás, to jenom váš mozek si to prazvláštně tvoří, a předstíráte, že je vám krásně. Mělo by být. Ale vy máte pocit, že neexistujete. Konec školního roku jako by ani nebyl. Prázdniny? Opravdu je to tohle, anebo teprve ten pocit štěstí a radosti, který by vás celé dva měsíce měl doprovázet, přijde? Měl tu být už dávno, jenomže vy jste ani pořádně nezaregistrovali, že to volno už začalo. A že jste vlastně ještě pořád naživu.
Pojďme ale na chvíli upustit od mých pocitů a podívat se čistě na věc. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen, Utrecht, Edam, Volendam... Jestli existuje dokonalost, zní takhle. Procházet se po Amsterdamu je jako žít v pohádce, v Rotterdamu vás pohltí zbrusu nové a moderní stavby, v Haagu zjistíte, že vlastně nemáte na co koukat, a tak si koupíte sukni, Scheveningen je takový ošklivější nizozemský Brighton, Utrecht si na první pohled zamilujete a nasajete vůni marihuany (ostatně jako v Amsterdamu... anebo u němců, kteří jsou ubytování vedle vás), s trochou (ne)štěstí v Edamu narazíte na sýrové trhy a dědky, kteří v čemsi soutěží, přičemž je vám za ně trapně, a nakonec Volendam, kde bezpochybně stojí za to projít neprobádané uličky a zákoutí.
A ještě každé ráno najít na snapchatu fotku J., jenž je adresátem všech mých dopisů na konec světa, bez trička. Upřímně, co víc si přát? Snad už jen nemít sociální fobii, že?

Ať je Nizozemsko sebekrásnější, já mám stále pocit, že neexistuju. Proběhlo pouhých pár okamžiků, kdy jsem naprosto přesně věděla, že jsem, že žiju, že jsem tady, na úchvatném místě, a mám důvod být šťastná. I přesto se do sytosti vyválet v mé české postýlce byla bezpochybně jedna z nejlepších věcí za celý týden. Smutné nebo ne, je to tak. Teď už stačí se jenom připravit na všechny ty osoby a jejich tváře, které potkám během zbytku prázdnin, a doopravdy si je užít. A znovu začít cítit a vědět, že naživu vážně jsem. Občas mi to totiž někdo musí připomenout.

 


Komentáře

1 Ooomarie Ooomarie | Web | 10. července 2017 v 13:42 | Reagovat

Je škoda, že se takhle cítíš, ale asi tě chápu. Zkušenosti se sociální fobií nemám, ale dovedu si představit, jak se musíš cítit. Zkus někdy trochu vypnout a jenom se prostě koukat a užívat si tu atmosféru Holandska, já bych tam jela hned :D

2 Anička Anička | Web | 10. července 2017 v 16:17 | Reagovat

Pane jo, velmi emotivně napsaný článek. Já se davů lidí bojím chvilku, pak to pomine. Musíme se přestat bát a žít, uvědomit si že jsme a že náš osud prostě nezměníme, ať už je jakýkoliv :) Já byla akorát v Amsterdamu, Rotterdamu a možná i v nějakých vesničkách okolo, ale to už je dávno :D To tam ještě nebyl takový rozmach marihuany :D

Jinak máš moc hezký blog, budu ráda když i ty navštívíš ten můj. Já si tě dám určitě do oblíbených.

3 Simix Simix | Web | 10. července 2017 v 21:47 | Reagovat

Doufám, že se po dlouhé době také takhle někam podívám :)
Člověk někdy neví, kudy jeho štěstí běží... tím chci říct, že se člověk snaží být šťastný a kolikrát mu přece jenom něco chybí.
Chrochtanština! :D heh :D

Co se týče sociální fobie, tou jsem dřív trpěla, ale různé situace mě z toho možná i dostaly, mám pocit, ani nevím. Možná jsem jen změnila myšlení ohledně toho. Teda úplně asi ne, ale je to lepší :)
Tak se měj :)

4 Sat. Sat. | Web | 11. července 2017 v 16:31 | Reagovat

Chvilku jsem civěla na jméno stránky, proč mám vlastně blog, když všechno co cítím, vypíšeš ty? Neuvěřitelné.

5 Kačka Kačka | 12. července 2017 v 7:50 | Reagovat

Musí to být sžíravý pocit, být v něčem tak nádherném a bát se, i když v mase těch lidí, nevím ani ten pocit si nedokáži představit. Ani nevím co ti na to říct, nikdy jsem nic takového nezažila..
Každopádně města sama O sobě musela být nádherná :) doufám, že máš a ukážeš nějaké fotky :)

6 Michelle Michelle | Web | 13. července 2017 v 19:07 | Reagovat

Já vím, že si pravděpodobně budeš myslet,že kecám,ale naprosto tě chápu. Teď už je to sice lepší ale někdy mám taky silný pocit, jako bych neexistovala. Byly chvíle,kdy jsem ani neměla pocit, že dýchám. všechno jako by procházelo kolem mě. Docela se to zlepšilo, víc cítím a těším se z toho, co dělám ale popravdě, dá to práci. Kdo to nezažil neví, co to je bojovat sám se sebou. Doufám, že i pro tebe se to brzo zlepší a že ti bude líp :). Protože existujeme jenom jednou (teda, asi, copak to někdo doopravdy ví? :D), tak by jsme si to mohly zkusit pořádně užít, ne? :)

7 Sandra Sandra | Web | 13. července 2017 v 20:46 | Reagovat

ale no, hlavu hore. ak by si mala byť takáto smutná celé prázdniny, čo by to bolo za prázdniny? všetko bude fajn, nalaď sa na pozitívnejšiu "vlnu" a nemysli negatívne. ja viem, to sa ľahko povie, ale skús to.:)
tento tvoj výlet by som hneď brala:) tak si ho pekne užívaj♥!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama